Vipavska dolina
avgust 2025
p t s č p s n
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Banner top doživetja v Vipavski dolini

Želim prejemati napovednik dogodkov in druge aktualne novice

Nazaj na dogodke

Kultura

Predstavitev knjige `Brgitni. Angelska gora.´

Zadnji kulturni dogodek v Lavričevi knjižnici v letu 2024 je predstavitev knjige Brgitni. Angelska gora. Njen nastanek je spontano spodbudila slika velikega formata Toneta Kralja z naslovom Angelska gora 1942, ki prikazuje žensko, mater z visoko dvignjenim otrokom sredi ognjenih plamenov. Presunljiva slika govori o grozljivem zločinu okupacijske redne italijanske vojske nad Bizjakovo družino na Predmeji 24. februarja 1943.

»Ta poboj šestih članov družine, med njimi še nerojenega otroka, sedmi član pa je zaradi tega naredil samomor, je preprosto moral biti zapisan in izdan v knjigi v trajen spomin in opomin«, so poenotili mnenje sodelujoči avtorji zapisov, ki dogodek postavljajo v zgodovinski, vojaški, družbeni, moralni in skozi Kraljevo sliko tudi estetski okvir.

To so Bojan Bratina, ki je knjigo uredil, dr. Branko Marušič, Franc Černigoj, Lojze Likar, profesorica Ivana Slamič, pisatelj Tone Partljič, mag. Davor Kernel iz Goriškega muzeja ter oblikovalec knjige Lucijan Bratuš. V knjigo sta umeščeni literarizirani zgodbi, in sicer delo Za frontami dr. Danila Lokarja ter Rdeče in sinje med drevjem Toneta Partljiča. Izdajo je koordinacijsko, tehnično in organizacijsko podprla Lavričeva knjižnica Ajdovščina. Pogovor z avtorji bo usmerjal direktor knjižnice Artur Lipovž.